7/1: Gators at the 2012 U.S. Olympic Team Trials

Seventeen current and former Florida Gators track & field athletes are currently in Eugene, OR participating in the 2012 U.S. Olympic Team Trials for the opportunity to represent their country in the 2012 London Olympics. Simultaneously, 35 current and former Gators swimmers are in Omaha, NE working toward the exact same goal.

Below is an update on how each has performed through the 10th (track & field) and seventh (swimming) days of the events as well as a schedule for the remainder of the trials.

EVENT RESULTS – JULY 1

Track & Field
MEN’S 400 METER HURDLES
Kerron Clement3rd – 48.89Qualified for Olympics
» Clement was a silver medalist in the 2008 Beijing Olympics.

Swimming
WOMEN’S 200 METER BACKSTROKE
Sophomore Elizabeth Beisel2nd – 2:07.58Qualified for Olympics
» Beisel also qualified in the 400 Meter Individual Medley.
Senior Teresa Crippen6th – 2:11.79Did not qualify

MEN’S 100 METER BUTTERFLY
Ryan Lochte3rd – 51.65Did not qualify

WOMEN’S 50 METER FREESTYLE (Semifinals)
Dara Torres3rd – 24.80Advanced to finals
» Next competing: Monday, July 2 from 8-9 p.m. live on NBC
» Did not advance to semifinals: sophomore Kaitlin Frehling (Heat 8 – 26.36)

QUALIFIED ATHLETES

Track & Field
Junior Tony McQuay – Men’s 400 Meter Dash
Will Claye – Men’s Long Jump, Men’s Triple Jump
Christian Taylor – Men’s Triple Jump
Kerron Clement – Men’s 400 Meter Hurdles

Swimming
Ryan Lochte – Men’s 400 Meter Individual Medley, Men’s 200 Meter Freestyle, Men’s 200 Meter Backstroke, Men’s 200 Meter Individual Medley
Conor Dwyer – Men’s 400 Meter Freestyle, Men’s 800 Meter Freestyle Relay
Sophomore Elizabeth Beisel – Women’s 400 Meter Individual Medley, Women’s 200 Meter Backstroke

UPCOMING EVENTS

Swimming
JULY 2 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 50 Meter Freestyle, Men’s 1,500 Meter Freestyle

ELIMINATED ATHLETES

Track & Field
Senior Gray Horn – Men’s Decathalon – finished third, did not qualify
Junior Dwight Barbiasz – Men’s High Jump – advanced to finals
Christian Taylor – Men’s Long Jump – advanced to finals
Wes Stockbarger – Men’s Discus Throw – advanced to finals
Senior Jeff Demps – Men’s 100 Meter Dash – advanced to finals
Freshman Marquis Dendy – Men’s Long Jump – advanced to finals
Mason Cathey – Women’s 3,000 Meter Steeplechase – advanced to finals
Calvin Smith – Men’s 400 Meter Dash – advanced to semifinals
Sophomore Ebony Eutsey – Women’s 400 Meter Dash – advanced to semifinals
Freshman Dedric Dukes – Men’s 200 Meter Dash – advanced to semifinals
Sophomore Eddie Lovett – Men’s 110 Meter Hurdles – advanced to semifinals
Junior Jeremy Postin – Men’s Hammer Throw
Sophomore Cory McGee – Women’s 1,500 Meter Run

Swimming
With so many athletes competing in multiple events, this will be updated after the trials.

Tags: , , , , , , , , ,

Comments are closed.