6/25: Gators at 2012 U.S. Olympic Team Trials

By Adam Silverstein
June 26, 2012

Seventeen current and former Florida Gators track & field athletes are currently in Eugene, OR participating in the 2012 U.S. Olympic Team Trials for the opportunity to represent their country in the 2012 London Olympics. Simultaneously, 35 current and former Gators swimmers are in Omaha, NE working toward the exact same goal.

Below is an update on how each has performed through the fifth (track & field) and second (swimming) day of competition as well as a schedule for the remainder of the trials.

EVENT RESULTS – JUNE 25

Track & Field
MEN’S HIGH JUMP
Junior Dwight BarbiaszT-7th – 2.15m/7-0.5Eliminated

MEN’S DISCUS THROW
Wes Stockbarger8th – 60.19m/197-5Advanced to finals
» Next competing: Thursday, June 28 at 9:05 p.m. live on NBC Sports Network

WOMEN’S 3,000 METER STEEPLECHASE
Mason Cathey6th – 9:47.32Advanced to finals
» Next competing: Friday, June 29 at 7:45 p.m. live on NBC Sports Network

Swimming
MEN’S 400 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Ryan Lochte1st – 4:07.06Qualified for Olympics
* Lochte’s time was a personal record.
» Did not qualify for finals: freshman Carlos Omana (Heat 12 – 4:23.39), freshman Billy Silva (Heat 6 – 4:25.67), Mike Joyce (Heat 10 – 4:25.92), sophomore Connor Signorin (Heat 10 – 4:26.75), freshman Matt Elliott (Heat 8 – 4:26.85), Alex Martin (Heat 6 – 4:27.22)

MEN’S 400 METER FREESTYLE
Conor Dwyer2nd – 3:47.83Qualified for Olympics
» Did not qualify for finals: freshman Nicholas Caldwell (Heat 11 – 3:53.38), junior Jason Taylor (Heat 6 – 3:56.26), freshman Billy Silva (Heat 4 – 4:00.87),
» Michigan graduate Peter Vanderkaay, a member of the Gator Swim Club who trains in Gainesville, FL, finished first in 3:47.67 and also qualified.

WOMEN’S 400 METER INDIVIDUAL MEDLEY
Sophomore Elizabeth Beisel1st – 4:31.74Qualified for Olympics
» Did not qualify for finals: freshman Rebecca Rainer (Heat 6 – 4:49.99), freshman Savannah Napier (Heat 1 – 4:56.90), freshman Jordan Smith (Heat 2 – 4:59.09) freshman Lauren Neidigh (Heat 3 – 4:59.17), sophomore Trish Regan (Heat 6 – 5:06.53)

WOMEN’S 100 METER BUTTERFLY
» Did not qualify for semifinals: sophomore Kaitlin Frehling (Heat 9 – 1:01.69), freshman Molly Dubrasky (Heat 6 – 1:02.25)

MEN’S 100 METER BREASTSTROKE
» Did not qualify for semifinals: freshman Ricky Munch (Heat 8 – 1:02.57), Conor Dwyer (Heat 9 – 1:04.03)

QUALIFIED ATHLETES

Track & Field
Junior Tony McQuay – Men’s 400 Meter Dash
Will Claye – Men’s Long Jump

Swimming
Ryan Lochte – Men’s 400 Meter Individual Medley
Conor Dwyer – Men’s 400 Meter Freestyle
Sophomore Elizabeth Beisel – Women’s 400 Meter Individual Medley

Read about the Upcoming Events and Eliminated Athletes…after the break!

UPCOMING EVENTS

Track & Field
WOMEN’S 1,500-METER RUN
Competing: Cory McGee (June 28 at 6:50 p.m.)

MEN’S TRIPLE JUMP
Competing: Will Claye, Omar Craddock, Christian Taylor (June 28 at 7:30 p.m.)

MEN’S 400-METER HURDLES
Competing: Kerron Clement (June 28 at 9:00 p.m. live on NBC Sports Network)

MEN’S 200-METER DASH
Competing: Dedric Dukes (June 29 at 4:45 p.m.)

MEN’S 110-METER HURDLES
Competing: Eddie Lovett (June 29 at 7:05 p.m. live on NBC Sports Network)

Swimming
JUNE 26 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 100 Meter Butterfly, Men’s 100 Meter Breaststroke, Women’s 400 Meter Freestyle

JUNE 27 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Men’s 200 Meter Freestyle, Women’s 100 Meter Backstroke, Men’s 100 Meter Backstroke, Women’s 100 Meter Breaststroke

JUNE 28 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 200 Meter Freestyle, Men’s 200 Meter Butterfly, Women’s 200 Meter Individual Medley

JUNE 29 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Men’s 200 Meter Breaststroke, Women’s 200 Meter Butterfly, Men’s 100 Meter Freestyle

JUNE 30 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 200 Meter Breaststroke, Men’s 200 Meter Backstroke, Men’s 200 Meter Individual Medley, Women’s 100 Meter Freestyle

JULY 1 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 200 Meter Backstroke, Men’s 100 Meter Butterfly, Women’s 800 Meter Freestyle, Men’s 50 Meter Freestyle

JULY 2 FINALS (8-9 p.m. live on NBC)
Women’s 50 Meter Freestyle, Men’s 1,500 Meter Freestyle

ELIMINATED ATHLETES

Track & Field
Junior Dwight Barbiasz – Men’s High Jump – advanced to finals
Christian Taylor – Men’s Long Jump – advanced to finals
Calvin Smith – Men’s 400 Meter Dash – advanced to semifinals
Freshman Marquis Dendy – Men’s Long Jump – advanced to finals
Senior Jeff Demps – Men’s 100 Meter Dash – advanced to finals
Senior Gray Horn – Men’s Decathalon – finished third, did not qualify
Junior Jeremy Postin – Men’s Hammer Throw – eliminated
Sophomore Ebony Eutsey – Women’s 400 Meter Dash – advanced to semifinals

Swimming
With so many athletes competing in multiple events, this will be updated after the trials.

Comments are closed.

Top